Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Ändringar i inreseförbuden vid resor till Sverige från Storbritannien och Danmark

Publicerad

Regeringen har i dag fattat beslut om vissa ändringar i inreseförbuden till Sverige från Storbritannien och Danmark. Vid resor från Storbritannien görs undantag för personer som bor eller arbetar i Sverige. Vid resor från Danmark görs undantag som ska underlätta för Bornholm och invånarna där. Utöver detta undantas personer som har trängande familjeskäl. 

Syftet med de kraftfulla åtgärder som införts är att försöka förhindra ytterligare spridning av coronaviruset och att fler människor i vårt samhälle insjuknar. Men efter samtal med Danmark och inom EU görs nu vissa mindre justeringar i inreseförbuden.   

När det gäller Storbritannien är det är viktigt att vi strävar efter att agera tillsammans med resten av EU i vad som är en särskild situation, förändringarna i inreseförbudet ligger i linje med den gemensamma EU-ansatsen. Det är också rimligt att personer som bor och arbetar i Sverige ska kunna återvända hit.

Sedan tidigare undantas personer som kommer från Danmark men som bor och arbetar i Sverige från inreseförbudet. Ändringarna innebär främst att även personer som bor eller utför sjukvårdsarbete på Bornholm och som måste resa genom Sverige undantas.

Personer från både Storbritannien och Danmark som bedöms ha trängande familjeskäl kommer också kunna undantas från inreseförbudet.  

De reviderade inreseförbuden för Storbritannien och Danmark träder i kraft vid midnatt i dag och gäller till och med den 21 januari eller tills dess att annat meddelas.

Vid frågor

Media och journalister, kontakta pressekreterarna.
För alla övriga frågor kontakta växeln 08-405 10 00 eller Justitiedepartementets registrator via e-post.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Regeringens arbete med coronapandemin

Regeringens övergripande mål är att begränsa smittspridningen för att skydda människors liv och hälsa och säkra sjukvårdens kapacitet.

Regeringens arbete och beslut syftar till att:

  • Begränsa smittspridning i landet.
  • Säkerställa resurser till hälso- och sjukvård.
  • Begränsa inverkan på samhällsviktig verksamhet.
  • Lindra konsekvenser för medborgare och företag.
  • Begränsa oro, bland annat genom information.
  • Sätta in rätt åtgärder vid rätt tillfälle.