Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Camilla Asp utses till överdirektör och vikarierande generaldirektör för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Publicerad

Regeringen har i dag beslutat att utse Camilla Asp till överdirektör och vikarierande generaldirektör för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Camilla Asp är i dag avdelningschef på MSB.

Camilla Asp har gedigen erfarenhet från statsförvaltningen. Hon har tidigare arbetat inom Regeringskansliet, på både Affärsverket svenska kraftnät och Skolverket.

– Camilla Asp har erfarenheter som ger henne bred kunskap om krishantering. Detta är särskilt viktigt i hanteringen av den pågående pandemin, säger inrikesminister Mikael Damberg.

Camilla Asp tillträder sin tjänst med omedelbar verkan.

Presskontakt

Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.