Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 5 februari 2021 till den 30 november 2021 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 5 februari 2021 till den 30 november 2021 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ny statssekreterare i Utrikesdepartementet

Publicerad

Regeringen har idag utsett Janine Alm Ericson till statssekreterare i Utrikesdepartementet hos ministern för internationellt utvecklingssamarbete.

Janine Alm Ericson är gruppledare för Miljöpartiets riksdagsgrupp i riksdagen, ledamot i utrikesutskottet och jämställdhetspolitisk talesperson.

Janine Alm Ericson tillträder sin nya befattning idag den 5 februari 2021.

Presskontakt

Robert Englund
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete Per Olsson Fridh
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 5 februari 2021 till den 30 november 2021 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 5 februari 2021 till den 30 november 2021 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.