Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Regeringsombildning den 5 februari 2021

Publicerad

Statsminister Stefan Löfven presenterar i dag en regeringsombildning. Två nya statsråd har utsetts och två statsråd har fått förändrade ansvarsområden. Statsrådet Isabella Lövin lämnar sina uppdrag.

Nytillträdande statsråd

Arbetsmarknadsdepartementet

Jämställdhets- och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering: Märta Stenevi

Utrikesdepartementet

Minister för internationellt utvecklingssamarbete: Per Olsson Fridh

Statsråd med förändrade ansvarsområden

Finansdepartementet

Finansmarknadsminister och biträdande finansminister: Åsa Lindhagen

Miljödepartementet

Miljö- och klimatminister: Per Bolund

Presskontakt

Hanna Björnfors
T.f. pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00
Frida Färlin
T.f. pressekreterare hos finansmarknadsminister och biträdande finansminister Åsa Lindhagen
Telefon (växel) 08-405 10 00
Anna Söderström
T.f. pressekreterare hos jämställdhets- och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling, och arbetet mot segregation och diskriminering Märta Stenevi
Telefon (växel) 08-405 10 00
Robert Englund
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete Per Olsson Fridh
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.