Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Regeringen utser ny biträdande chef för Säkerhetspolisen

Publicerad

Regeringen har den 30 september 2021 utsett Magnus Krumlinde till biträdande säker­hets­polis­chef vid Säker­hets­polisen.

Magnus Krumlinde har en lång karriär vid Säker­hets­polisen bakom sig, senast som avdelnings­chef. Han förordnas från och med den 1 oktober 2021 och 6 år framåt.

– Med Magnus Krumlinde får Säker­hets­polisen en erfaren och rutinerad biträdande chef med många år på myndig­heten och med stor erfarenhet både av operativt polis­arbete och av myndig­hetens viktiga inter­natio­nella sam­arbete, säger inrikes­minister Mikael Damberg. Säker­hets­hoten mot Sverige har ökat och Magnus Krum­linde kommer att spela en viktig roll i Säker­hets­polisens fortsatta arbete.

Presskontakt

Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.