Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Regeringen arbetar för att minska antibiotikaresistens

Publicerad

Nu pågår en global vecka för att uppmärksamma problemet med antibiotikaresistens (AMR). Utan fungerande antibiotika ställs mänskligheten inför en mycket svår utmaning och regeringen har prioriterat frågan högt under lång tid. Sverige har mycket kunskap och erfarenhet att bidra med i det globala arbetet mot antibiotikaresistens.

– Antibiotikaresistens kallas ibland för den tysta pandemin. Den växer i det tysta men orsakar globalt hundratusentals människors död varje år. Vi behöver agera samordnat på global nivå för att minska det stora hot mot människors hälsa som det innebär om antibiotika slutar fungera, säger socialminister Lena Hallengren.

Dagens moderna sjukvård är inte möjlig utan effektiva antibiotika och att kunna behandla sjukdomar hos djur är en förutsättning för att trygga den globala livsmedelsförsörjningen. När antibiotika av olika anledningar kommer ut i miljön kan det bidra till uppkomst och spridning av antibiotikaresistens och leda till negativa effekter i miljön.

För att samordna det svenska arbetet mot antibiotikaresistens har regeringen beslutat om en strategi och Sverige arbetar utifrån ett brett, tvärsektoriellt helhetsperspektiv (One Health) där människors och djurs hälsa, miljö, forskning, utbildning, handel och internationellt utvecklingssamarbete ingår. Under senare år har fokus för arbetet mot AMR till stor del flyttats från den nationella arenan till den internationella för att behovet av insatser är större globalt. Enligt den svenska strategin ska Sverige ta en ledande roll i det internationella arbetet.

– Sverige har, med sin långa erfarenhet och breda kompetens, mycket att bidra med som en global aktör i arbetet mot antibiotikaresistens. Vi är efterfrågade och FN-systemet är en viktig arena för det svenska påverkansarbetet, säger näringsminister Ibrahim Baylan.

  • Socialminister Lena Hallengren är Sveriges representant och nyligen utsedd vice ordförande i den globala ledargruppen för AMR, en högnivågrupp tillsatt av FN:s generalsekreterare. I gruppen arbetar man för att främja agerande kring AMR på högsta politiska nivå.
  • Sverige är också medlem i en sammanslutning av hälsoministrar från ett 20-tal länder (Alliance of Champions) som samarbetar för att lyfta frågan om AMR inom FN-systemet.
  • Sverige är dessutom givare till fonden ”Antimicrobial Resistance Multi-Partner Trust Fund” som är skapad av Världshälsoorganisationen (WHO), FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO) och Världsorganisationen för djurhälsa (OIE) för att stödja implementeringen av låg- och medelinkomstländers handlingsplaner mot antibiotikaresistens i ett brett tvärsektoriellt helhetsperspektiv.
  • Sverige har haft flera lyckade samarbeten med FN där den svenska modellen har fått stor spridning. Olika sampublikationer har visat att sjukdomsutbrott kan förhindras med god djurhållning, vilket minskar behovet av antibiotika.
  • Sverige har även varit starkt bidragande till att nya internationella standarder för AMR i livsmedelkedjan kunde antas av Codex Alimentarius under hösten.
  • Även Sveriges engagemang inom OIE bidrar till en globalt ökad djurhälsa med minskat behov av antibiotika samt en säker handel med djur och djurprodukter.
  • På EU-kommissionens uppdrag stödjer Sverige också andra länder att effektivisera sitt AMR-arbete.
  • I internationella sammanhang går Sverige i täten för att belysa miljöns betydelse för uppkomst och spridning av AMR. Spridning av antibiotika till miljön kan ske exempelvis vid tillverkning. I budgetpropositionen för 2021 aviserade regeringen en försöksverksamhet kring en miljöpremie i läkemedelsförmånssystemet.

–  Genom att gynna en miljömässigt hållbar produktion har Sverige möjlighet att ta en ledarroll i omställningen till hårdare miljökrav vid läkemedelsproduktion, säger miljö- och klimatminister Per Bolund.

Uppdaterad strategi för arbetet mot antibiotikaresistens

Regeringen har beslutat om en uppdaterad strategi för arbetet mot antibiotikaresistens. Strategin bibehåller den övergripande målsättningen att bevara möjligheten till effektiv behandling av bakteriella infektioner hos människa och djur, och kommer att gälla till och med 2023.

Presskontakt

Sofia Brändström
Pressekreterare hos socialminister Lena Hallengren
Mobil 073-065 16 12
e-post till Sofia Brändström
Kajsa Loord
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00
Victor Thomsen
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.