Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Utbildningsdepartementet

Utbildningsministern besöker Finland för att diskutera skolsäkerhet

Publicerad

Fredag den 14 februari besöker utbildningsminister Johan Pehrson Finland. Han kommer träffa Finlands utbildningsminister Anders Adlercreutz och besöka en grundskola i Helsingfors för att diskutera skolsäkerhet.

På agendan för besöket finns skolsäkerhet och åtgärder som Finland vidtagit efter skolskjutningar. Tillsammans kommer ministrarna även att besöka en grundskola i Helsingfors. Där kommer de diskutera säkerhet och förebyggande arbete i skolan med skolans ledning.

– Finland har tyvärr drabbats av flera skolskjutningar och har vidtagit omfattande åtgärder för att förebygga och stoppa fler sådana händelser. Efter den fruktansvärda masskjutningen i Örebro förra veckan är det mer angeläget än någonsin att dra lärdom och se vilka åtgärder vi kan vidta för att stoppa liknande våldsdåd i Sverige framöver, säger utbildningsminister Johan Pehrson.

Vänligen kontakta pressekreterare för mer information om besöket.

Presskontakt

Alexandra Örenmark
Pressekreterare hos utbildningsminister Johan Pehrson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-117 29 48
e-post till Alexandra Örenmark
Laddar...