Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Regeringsuppdrag från Näringsdepartementet

Uppdrag att förbättra nätverk och kontakter på arbetsmarknaden för utrikes födda kvinnor Diarienummer: N2018/01430/KSR

Publicerad

Regeringen uppdrar åt Tillväxtverket att, som ett led i myndighetens arbete med att stödja kompetensförsörjning för företag, öka kontaktytorna med arbetsmarknaden och stärka nätverkande för utrikes födda kvinnor och särskilt nyanlända kvinnor. Syftet är att tillvarata kompetens och potential inom målgruppen inom företrädelsevis privat sektor.

Ladda ner:

En slutredovisning innehållande bland annat uppföljning av resultat, goda exempel samt hur medlen har använts ska lämnas till Regeringskansliet (Näringsdepartementet) senast den 31 maj 2022.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.