Statsråd på denna sida som har entledigats
Statsråd på denna sida som har entledigats
Mellan den 18 oktober 2022 och den 9 september 2025 var hon sjukvårdsminister.
Årets första turnéstopp i Växjö
Publicerad
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johanssons regionturné fortsätter under 2024, och årets första besök gick till Region Kronoberg och Växjö. Tillsammans med representanter för regionstyrelsen besökte ministern Centrallasarettet och psykiatrin.
Regionbesöket i Växjö inleddes på Centrallasarettet där ministern fick en genomgång av verksamheten på Mikrobiologen. Det kliniskt mikrobiologiska laboratoriet vid Centrallasarettet förser Region Kronoberg och Region Blekinge med diagnostik och rådgivning inom bland annat virologi och immunologi. Laboratoriet är specialiserat inom området antibiotikaresistens och resistensbestämning och är sedan flera år svenskt och europeiskt referenslaboratorium för resistensbestämning.
Nästa verksamhetsbesök skedde på Sigfridsområdet, där bland annat vuxenpsykiatrin, rättspsykiatriska regionkliniken och rehabkliniken ligger. Ministern mötte där hälso- och sjukvårdsdirektören samt verksamhetschefen på psykiatrin som berättade om verksamhet ur ett brukarperspektiv. Med på båda besöken var också regionstyrelsens ordförande Mikael Johansson och regionstyrelsens första vice ordförande Anna Zelvin.
Regionbesöket avslutades sedvanligt med ett möte med regionstyrelsen för en gemensam dialog om utmaningar och möjligheter kopplat till hälso- och sjukvårdens förutsättningar.
Sjukvårdsministern har besökt alla regioner i Sverige
Vård i tid och jämlik vård i hela landet är några av regeringens högsta prioriteringar inom hälso- och sjukvården. För att nå dit krävs en långsiktig utveckling som bygger på dialog och samarbete mellan stat, regioner och andra berörda aktörer.
Mot den bakgrunden genomfördes en regionturné där sjukvårdsministern besökte samtliga Sveriges regioner. Turnén initierades av den tidigare sjukvårdsministern Acko Ankarberg Johansson och avslutades av nuvarande sjukvårdsminister Elisabet Lann. Under besöken fördes dialoger med regionledningarna och ministrarna tog även del av den praktiska verksamheten genom besök inom olika delar av hälso- och sjukvården.
Syftet med regionturnén var att stärka förutsättningarna för en god och jämlik vård som utgår från patienternas behov. För att uppnå detta behöver primärvården byggas ut kraftigt under de kommande tio åren, så att en större del av hälso- och sjukvården ges nära patienten. Samtidigt krävs en långsiktigt hållbar kompetensförsörjning och en förbättrad tillgänglighet i hela vårdsystemet.

