Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Presentation av budgetpropositionen för 2021

Publicerad

Budgetpropositionen för 2021 lämnas till riksdagen måndagen den 21 september klockan 8.00. Samtidigt lämnas även höständringsbudgeten för 2020. Finansminister Magdalena Andersson presenterar budgeten på en pressträff klockan 8.30. Var vänlig observera begränsningarna för att närvara och att anmälan stänger klockan 14.00 idag. Inga journalister som inte är föranmälda kan släppas in. Anmälan är stängd.

Klockan 8.00 publiceras budgetpropositionen och höständringsbudgeten på regeringen.se/budget. De kommer även att finnas tillgängliga i tryckt form vid presskonferensen.

Presskonferens med finansminister Magdalena Andersson

Plats: Bella, kvarteret Björnen. Entré via Rödbodgatan 6.
Föranmälan krävs och görs via formuläret på denna sida senast fredag den 18 september klockan 14.00. Presslegitimation krävs. Delta på plats eller digitalt via länk. Anmälan är stängd.

Max två personer från respektive redaktion kan närvara vid presskonferensen i Bella. Deltagande sker i mån av plats. Inpassering från klockan 8.00.

Pressträffen webbsänds på regeringen.se, på Regeringskansliets Youtube-kanal och på regeringens Instagram, @sverigesregering.

Ingen budgetpromenad

På grund av rådande omständigheter blir det ingen budgetpromenad. Finansministern kommer därför finnas tillgänglig på riksdagstrappan från klockan 12.40. Det finns möjlighet till fotografering och enskilda frågor.

Riksdagsdebatt

Klockan 13.00 börjar riksdagsdebatten som kan följas på riksdagen.se.

Anmälan är stängd

Presskontakt

Nina Kefi
Pressamordnare, Statsrådsberedningen
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 073-0740557
e-post till Mirjam Kontio
Johan Ekström
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Fredrika Lindsjö Hermelin
Kommunikationschef, Finansdepartementet
Telefon 08-405 16 19
e-post till Fredrika Lindsjö Hermelin

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.