Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Pressmeddelande från Miljödepartementet

Lövin träffar Nätverket för Hållbarhet i Härjedalen

Publicerad

På måndag 16 november gör miljö- och klimatminister Isabella Lövin en digital träff med representanter för Nätverket Hållbarhet i Härjedalen.

Isabella Lövin kommer berätta om regeringens klimatarbete, både globalt och i Sverige.

– Runt om i vårt land finns ett enormt engagemang för miljö- och klimatfrågor. För mig är det så inspirerande att få ta del av tankar och idéer kring hur vi tillsammans kan påskynda omställningen till en fossilfri värld, säger miljö- och klimatminister Isabella Lövin.

För intervjuer i samband med detta kontakta pressekreterare Anna Söderström.

Presskontakt

Anna Söderström
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Om Nätverket för Hållbarhet i Härjedalen

Nätverket för Hållbarhet i Härjedalen samlar ca 750 personer och är ett partipolitiskt obundet nätverk för invånare och för personer med koppling till Härjedalen som vill dela gemenskap kring frågor om klimat och miljö. Nätverket fokuserar på hållbarhet och på förändringar som är gynnsamma för individ, samhälle och planet.