Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Pressmeddelande från Miljödepartementet

Miljö- och klimatminister Per Bolund höll pressträff för barn om klimatet

Publicerad

Idag, den 27 oktober höll miljö- och klimatminister Per Bolund en pressträff för barn för att besvara frågor om klimatet.

Den 31 oktober till 12 november håller FN klimattoppmöte, COP 26 i Glasgow. Inför det bjöd därför Per Bolund in barnredaktioner till en pressträff där de fick möjlighet att ställa frågor om klimatet och vad som kommer att hända på klimattoppmötet.

− Att få möta barnen och svara på deras frågor om klimatet och varför det inte görs mer, är viktigt och ger mig kraft att ta med deras röst i Glasgow som startar nästa vecka. Jag vill inte lämna över en klimatkris till nästa generation, utan vi ska vara de vuxna som faktiskt gjorde någonting åt det, säger miljö- och klimatminister Per Bolund.

Barnreportrar från bland annat SVT:s Lilla Aktuellt och Sveriges Radio deltog på pressträffen.

Presskontakt

Victor Thomsen
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00
Josefin Sasse
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.