Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Utredning föreslår utökade möjligheter till tillträdesförbud i offentliga lokaler

Publicerad

Regeringen har tagit emot ett delbetänkande med förslag om utökade möjligheter till tillträdesförbud i lokaler som är öppna för allmänheten. Förslagen innebär bland annat att fler typer av verksamheter, som restauranger och hotell, ska kunna omfattas och att tillträdesförbud oftare ska kunna beslutas efter brott. Polismyndigheten föreslås också få möjlighet att besluta om tillfälliga förbud direkt på plats. Syftet är att motverka brott och ordningsstörningar.

Bakgrunden är att många verksamheter i dag har problem med återkommande brott och ordningsstörningar. Nuvarande regler om tillträdesförbud omfattar endast vissa typer av verksamheter och det kan ifrågasättas om dagens tillträdesförbud är tillräckligt effektivt.

– Den som driver en butik eller annan liknande affärsverksamhet och har besökare i sina lokaler ska kunna känna sig trygg och säker. Ingen ska behöva acceptera återkommande störningar eller brott i sin verksamhet. Därför välkomnar jag förslagen om effektivare tillträdesförbud, och ser i nästa steg fram emot synpunkter från remissinstanserna, säger justitieminister Gunnar Strömmer.

I delbetänkandet föreslås därför att tillträdesförbud ska kunna användas i fler typer av lokaler än i dag. Det ska till exempel kunna gälla restauranger, caféer, hotell, frisörsalonger och andra verksamheter där varor eller tjänster erbjuds. Syftet är att stärka skyddet för verksamhetsutövare och skapa tryggare miljöer för kunder och besökare.

Utredningen föreslår också att ett tillträdesförbud som huvudregel ska meddelas när en person har begått brott i eller i anslutning till en lokal och brottet påverkar verksamheten. Det innebär att det ska bli enklare att porta personer som stör ordningen eller begår brott.

Vidare föreslås att Polismyndigheten ska få möjlighet att besluta om tillfälliga tillträdesförbud direkt på plats. Ett sådant beslut ska gälla omedelbart men som längst i fyra veckor.

Regeringen arbetar brett med åtgärder för att förebygga brott och öka tryggheten i samhället. Att stärka möjligheterna att upprätthålla ordning i offentliga miljöer är en viktig del i det arbetet.

Betänkandet kommer nu att skickas på remiss. Därefter bereds förslagen vidare i Regeringskansliet. Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2027. Utredningen fortsätter sitt arbete med övriga delar av uppdraget, som ska delredovisas i september 2026 och i övrigt senast den 10 september 2027.

Presskontakt

Ebba Koril
Pressekreterare hos justitieminister Gunnar Strömmer
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-126 49 29
e-post till Ebba Koril
Laddar...