Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon kultur- och demokratiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon kultur- och demokratiminister.

Pressinbjudan till Sverige tillsammans

Publicerad

Måndagen 12 oktober bjuder statsminister Stefan Löfven in till den nationella samlingen Sverige tillsammans för att samla alla krafter som kan och vill bidra till att förbättra nyanländas etablering.

På Münchenbryggeriet i Stockholm samlas kommuner, myndigheter, företag, fackliga organisationer, civilsamhället och andra aktörer för att tillsammans utveckla arbetssätten så att nyanlända vuxna snabbt kan börja jobba, barnen få en bra skolgång och alla komma in i samhällsgemenskapen.

Förutom statsministern så medverkar från regeringen också arbetsmarknadsminister Ylva Johansson och kultur och demokratiminister Alice Bah Kuhnke.

– Det är min starka förhoppning att alla inbjudna tar sig tid att medverka vid Sverige tillsammans. Det här arbetet har inte tid att vänta och tillsammans kan vi möta utmaningen i att förbättra och snabba på nyanländas etablering, säger Stefan Löfven.

Media är välkomna att närvara vid konferensen. Ackreditering krävs.

Program för Sverige tillsammans

Plats: Münchenbryggeriet, Torkel Knutssonsgatan 2, Stockholm

För praktiska frågor om konferensen, kontakta Regeringskansliets presskommunikatör.

Kontakt

Anne Ekberg
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon kultur- och demokratiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon kultur- och demokratiminister.