Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Regeringen föreslår undantag från inreseförbudet för elitidrottare

Publicerad

Regeringen skickar i dag ut ett förslag på remiss som innebär att elitidrottare kan undantas från det tillfälliga inreseförbudet till Sverige.

– Regeringen har jobbat intensivt med frågan på två fronter. Främst genom att driva på för att riktlinjer på EU-nivå ska kunna tas fram så snart som möjligt. Det finns också signaler om att sådana riktlinjer kan komma inom kort. Men för att säkerställa att frågan kan lösas inom en rimlig tid har regeringen samtidigt tagit fram förslag om att förtydliga detta i förordningen på nationell nivå, säger inrikesminister Mikael Damberg.

Det finns flera undantag från inreseförbudet och i många andra fall är det tydligt hur de ska tillämpas. Men det finns ännu inte några riktlinjer för hur undantagen ska tolkas när det gäller elitidrottare.

– Möjligheten att anordna internationella elitidrottstävlingar i Sverige är viktigt såväl för idrottsrörelsen som för Sverige i stort. Med detta besked kan Sverige välkomna skidskyttar till världscupstävlingar och fotbollsspelare till internationella matcher även med rådande inreserestriktioner, säger idrottsminister Amanda Lind.

Inreseförbudet till EU är en gemensam åtgärd på EU-nivå för att minska smittspridningen av covid-19.

Presskontakt

Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Josefin Sasse
Pressekreterare hos kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna Amanda Lind
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Regeringens arbete med coronapandemin

Regeringens övergripande mål är att begränsa smittspridningen för att skydda människors liv och hälsa och säkra sjukvårdens kapacitet.

Regeringens arbete och beslut syftar till att:

  • Begränsa smittspridning i landet.
  • Säkerställa resurser till hälso- och sjukvård.
  • Begränsa inverkan på samhällsviktig verksamhet.
  • Lindra konsekvenser för medborgare och företag.
  • Begränsa oro, bland annat genom information.
  • Sätta in rätt åtgärder vid rätt tillfälle.