Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Regeringeringspartierna – Socialdemokraterna och Miljöpartiet – är nu överens med samarbetspartierna Centerpartiet och Liberalerna, om följande:

Publicerad

  • Om parterna på bostadsmarknaden når en överenskommelse om hur hyresmodellen i nyproduktion ska reformeras så ska regeringen lägga förslag i linje med parternas överenskommelse.

  • Om parterna inte kommer överens genomförs utredningens förslag, efter remissinstansernas synpunkter.

  • Avsikten är att parterna förhandlar fram till den första september. Lagändringar baserade på en överenskommelse mellan parterna ska då beslutas under mandatperioden.

Presskontakt

Mikael Lindström
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Henrik Jalalian
Pressekreterare hos jämställdhets- och bostads­minister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering Märta Stenevi
Telefon (växel) 08-405 10 00
Anna Simon-Karlsson
Pressekreterare hos Centerpartiets partiledare Annie Lööf
Mobil 073-065 94 25
Axel Mårtensson
Pressekreterare
Mobil 070-854 90 20

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.